СИБИРЕЦЪТ ИЛИ ХЪСКИТО
СИБИРЕЦЪТ ИЛИ....
ХЪСКИТО
ЮЛИЯ ВЕЛКОВА експерт-кинолог
Статията е публикувана в списание
“МИЛИОНИ ПРИЯТЕЛИ", бр. No23 / 1999г
Както е известно и неоспоримо - североизточен Сибир е родина на породата сибирско хъски. Историята и е неразривно свързана с народа на чукчите, а не с ескимосите, както мнозина смятат.
През неолита северните кучета са били с вече доказан и обособен собствен тип и характеристики, които чрез периодичните кръстоски с вълка успели да оцелеят през годините. Тъй като повечето северни народи били номади по своята същност, това определяло и съвместния им живот с кучетата. Те се явявали единственото домашно животно способно да оцелее в този суров климат и да им служи. Всяко племе оформяло свой тип куче и до толкова го усъвършенствало, че и до днес тези кучета са се запазили и се различават помежду си, така че говорим за тях, като за различни породи - каквито в действителност са самоедът, аляският маламут, сибирското хъски, елкхундът, шпицовете , лайките и т.н.
Треската за злато в Аляска допринася за популяризирането и разпространяването не само на сибирското хъски, но и но други породи със същото предназначение. По това време хъскито бива пренесено в Аляска от Сибир. Така по-късно Америка става неговата "нова родина" и от там започва неговото популяризиране и разпространение из цял свят. Официалното начало се слага, когато Американския кенъл клуб (АКС) признава породата през 1930 г. Първият и стандарт бива публикуван през април 1932 г. И по-късно бива усъвършенстван. Породата е регистрирана в Международната федерация по кинология (FCI), като американска, с произход САЩ. Ето защо AKC стандартът на тази порода днес съвпада дума по дума с този на FCІ, за разлика от някои породи, чиито AKC стандарти се различават от тези на FCI (понякога сериозно).
Заслужава си също да обърнем внимание на думите "сибирско хъски" от граматическа гледна точка, що се отнася до употребата им в българския език. А именно: сибирско и хъски са в среден род, единствено число. Това означава, че когато кажем "сибирско хъски" - става дума за едно куче, чийто пол не се подразбира, а не както някои му приписват множествено число поради естествения завършек на "и". Например, аналогичен е случаят при шотландската овчарка "коли". Следователно при образуване на множествено число се получава "колита" или "хъскита". Ето защо напълно неправилни и нелогични са изрази от вида на "сибирски хъски" или "виж - една хъска". Същото е и при членуване, тогава говорим за "сибирското хъски" или "хъскито" (The Siberian husky, the husky ll Siberian husky, husky), в множествено число "сибирските хъскита" (The Siberian huskies, the huskies) по правилата за членуване на нашия език. Грешно е да се каже "сибирските хъски" или "хъските".